Kuchyne Lidlu

Blog

Čím nahradit kravské mléko? Zkuste rostlinné!

Zapojte se do diskuze

Napište svůj komentář

Na trhu i v nabídce Lidl najdete rostlinná „mléka“, které mohou být plnohodnotnou náhražkou kravského mléka. Vhodná jsou nejen pro alergiky, ale i pro ty, kteří drží dietu nebo jen chtějí zkusit něco nového. Připravit si je můžete i sami doma, poradíme vám jak!

Zdravá mléka

Výhoda rostlinných „mlék“ (oficiálně je najdete pod označením „rostlinné nápoje“) je, že neobsahují tolik cukru a nasycených tuků jako klasická, přesto zasytí a dodají energii. Navíc méně nadýmají. Na druhou stranu v nich nenajdete bílkoviny, takže pokud netrpíte intolerancí, vyplatí se je v jídelníčku prostřídat s kravím nebo kozím. Na jejich výrobu doma vám bude stačit dobrý mixér, voda a vámi zvolená surovina. A výběr je opravdu velký!

TIP: Výroba domácí náhražky mléka je opravdu jednoduchá. Stačí vybranou surovinu dobře rozmixovat s trochou vody a výslednou směs potom vyždímat nebo ideálně přecedit přes plátýnko.

Sójové nápoje

Nejběžnější alternativou ke kravskému mléku je sójový nápoj. Díky vysokému obsahu vápníku může být vhodnou náhražkou pro ty, kteří se vyhýbají živočišným produktům. Na obalu se ale vždy podívejte, jestli neobsahuje moc přidaného cukru, často je totiž uměle doslazovaný. Jeho využití je univerzální, od kávy po omáčky. V domácí variantě počítejte s delší přípravou, sojové boby je potřeba naložit do vody alespoň 12 hodin předem.

Kokosové mléko a ořechové klasiky

S rostoucí oblibou asijské kuchyně roste i obliba kokosového mléka. Ve videoreceptu vám Roman Paulus poradí, jak snadno rozbít kokosový ořech a dostat z něj lahodnou tekutinu, kterou využijete do polévek (zkuste třeba výbornou asijskou s krevetami a kokosovým mlékem), kari (dýňová sezóna se blíží, co takhle zkusit dýňové kari nebo dýňovou polévku?) i dezertů. Co třeba rýžový pudink s mangem? Velmi chutná jsou i ořechová a vlašská „mléka“, pozor, budou ale o něco tučnější.

Obilné variace

Nejlevnější a snadné na přípravu bude ovesné a rýžové „mléko“. Ovesné vločky stačí namočit na pár hodin do vody, rýži klasicky uvařit, potom přelít studenou vodou a rozmixovat. Chuťově jsou tyto nápoje méně výrazné než ořechové, budou se proto spíš hodit jako základ do dalších receptů – třeba do kakaa nebo horké čokolády.

Mandlové, makové a další speciality

I samotné naopak výborně chutná mandlové „mléko“, které navíc obsahuje spoustu antioxidantů, hlavně vitaminu E. Pro domácí výrobu používejte spíš loupané mandle, které namočte do vody minimálně na pět hodin. Na hrnek mandlí pak přidejte čtyři hrnky vody, pořádně rozmixujte a vyždímejte. Spotřebujte do několika dnů.

TIP: Zbytek dužiny, drcené mandle, můžete využít jako drobenku na koláč nebo posyp na snídani. 

Vyzkoušejte i méně tradiční varianty, jako makové nebo lahodná „mléka“ z kešu nebo pistácií, samozřejmě nesolených! Vyhrát si můžete i s přísadami do rostlinných „mlék“, dobře je dochutí vanilka, rozinky nebo ovocné sirupy.

A jaký je váš tajný tip, čím nahradit mléko? Podělte se s námi v komentářích!

Komentáře (0)

zobrazit vše

Newsletter
Přihlásit se

Newsletter

Pokud si přejete dostávat informace o akcích a novinkách z kuchynelidlu.cz, zadejte svou e-mailovou adresu.